Достапни линкови

Казахстан размислува за алтернативни рути за извоз


Казахстан разгледува алтернативни рути за својот извоз на нафта, страхувајки дека западните санкции против Русија, можеби ќе има влијание и врз казахстанскиот енергетски сектор. Министерот за нафта и гас, Узакбаи Карабалин, изјави денеска во парламентот дека Казахстан ќе се фокусира врз рутата за извоз преку Каспијско Море, преку Азербејџан, Грузија и Турција , како и да го зголеми извозот во Кина, Узбекистан и Туркменистан.
XS
SM
MD
LG