Достапни линкови

Јацењук: Се спроведува планот за упад на руски сили во Украина


Протестите во источна Украина, каде што про-руски активисти завземаат јавни установи во три града, се дел од планот за дестабилизирање на Украина и за упад на руските сили. Ова денеска го изјави украинскиот премиер Арсениј Јацењук на седница на владата, додавајки дека руските трупи се на 30 километри од границата со Украина и оти се спроведува планот, според кој, тие ќе ја преминат границата и ќе завземат украинска територија. Ние нема да го дозволиме тоа, истакна Јаценјук. Во меѓувреме, украинското министерство за одбрана соопшти дека руски војник убил еден украински поморски офицер на Крим.
XS
SM
MD
LG