Достапни линкови

Земан - Западот треба да преземе остри мерки против Русија


Чешкиот претседател Милош Земан и Виктор Јанукович во 2013.
Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека Западот треба да преземе остри мерки ако Русија се обиде да го анексира источниот дел на Украина. Земан за чешкото државно радио вчера изјави дека таква опција би можело да биде испраќање на сили на НАТО во Украина. Минатиот месец, украинскиот регион Крим изгласа да се припои кон Русија на набрзина организиран референдум кој се одржа додека руските сили патролираа во регионот.
XS
SM
MD
LG