Достапни линкови

Стартуваа шестнеделните избори во Индија


Во Индија се отворени гласачките места за парламентарните избори. Гласањето ќе се одвива шест недели и ќе заврши на 12 мај. Изборите во Индија се нарекуваат најголема вежба по демократија во светот. На владејачката партија „Индиски национален конгрес“ и се спротиставува опозициската хинду националистичката БЈП. Според анкетите, аналитичарите велат дека избори би можеле да им донесат власт на БЈП, со што би се ставило крај на една деценија владеење на партијата на Конгресот.
XS
SM
MD
LG