Достапни линкови

Хрватска не е за јавно утврдување на границата со Словенија


Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ изјави денеска дека земјата не е против јавност на постапката за утврдување на границата со Словенија пред Арбитражниот суд. Но, според неа за таква одлука ќе треба да се промени Арбитражниот договор што ќе ја отежни постапката.
Таа порача дека словенечкото барање е несфатливо, бидејќи единствен ефект од негово евентуално исполнување е одложување и пролонгирање на решението на проблемот.
XS
SM
MD
LG