Достапни линкови

Јункер-ЕУ треба побавно да презима чекори


Претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер
Претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека на земјите од Балканот им е потребна перспектива за членство во Европската унија. Но, според него, ЕУ би морала побавно да презема чекори. На вчерашниот конгрес на германската Христијанско-демократска унија на канцеларот Ангела Меркел, Јункер оцени дека на Унијата и е потребна пауза во проширувањето со нови земји членки, јави Дојче веле.
Јункер и порача на Турција дека кандидатите за пристап морале да ги исполнат условите за прием, односно да не се забранува Јутјуб туку да се допуштат слободи и демократија.
XS
SM
MD
LG