Достапни линкови

Карзаи и Западот ги поздравија изборите во Авганистан


Авганистанскиот претседател во заминување Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател во заминување Хамид Карзаи и западните лидери ги поздравија вчерашните избори во земјата.

Првичните резултати покажуваат дека излезноста на гласањето за нов претседател била 58 проценти.

Гласањето е значаен чекор во одбележување на првиот демократски трансфер на власта во историјата на земјата. Финалните резултати најверојатно нема да бидат објавени во наредните денови.
XS
SM
MD
LG