Достапни линкови

Додик предупредува на блокада на институциите на БиХ


Претседателот на Република Српска Милорад Додик
Претседателот на Република Српска Милорад Додик најави дека следната седмица ќе се обиде уште еднаш да се договори со претставниците на Федерацијата БиХ за проектот „Јужен тек“. Според него, доколку, сепак, договорот за тој проект не биде прифатен во Федерацијата, тогаш на РС не и преостанува ништо друго освен да ја спроведе својата политика во Советот на министри на БиХ, така што нема да дава поддршка за ниту една друга одлука додека тоа не се реши.
Додик порача дека РС успеала со руската страна да се договори за правата и обврските, преку договор, за што согласност треба да даде и Советот на министри.
XS
SM
MD
LG