Достапни линкови

Продолжено гласањето на изборите во Авганистан


Гласањето во Авганистан
Авганистанските власти соопштија дека гласањето на претседателските избори ќе се продолжи за еден час поради големата заинтересираност и тешките врнежи од дожд со што беше спречен пристапот на граѓаните до избирачките места. Авганистанците денеска гласаат за избор на претседател со што треба да се одбележи првиот демократски трансфер на власта во историјата на земјата.
Осум кандидати се во трката за претседателската функција. Властите соопштија дека околу 350 илјади војници се распоредени поради заканите од талибанците.
XS
SM
MD
LG