Достапни линкови

Босна-осомничен за воени злосторства уапсен во Франција


Суд во Босна
Француската полиција уапсила еден босански Србин кој е обвинет за масакрот на муслиманите за време на војната во БиХ во 1991 до 1995 година. Босанското обвинителство соопшти дека Радомир Сусњар бил уапсен вчера по налог на властите од земјата.
Се очекува тој да биде екстрадиран во Босна, каде ќе се соочи со судење за воени злосторства. Тој е поврзан со убиството на 59 муслимански босански цивили, меѓу кои и жени и деца.
XS
SM
MD
LG