Достапни линкови

Резолуција за поддршка на приемот на Македонија во НАТО


Конгресменката Кендис Милер
Американскиот конгресмен која претседава со групата за пријателство со Македонија, Кендис Милер најави нова резолуција за поддршка на приемот на Македонија во НАТО. Резолуцијата доаѓа по писмото кое 40 конгресмени го упатија до државниот секретар на САД Џон Кери, во кое побараа прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на самитот во Британија во септември.
Според Милер, Македонија била една од првите земји кои и понудија поддршка на САД по нападите на 11 септември. Таа порачува дека Макеоднија е лојален и ефикасен член на меѓународните безбедносни напори и е повеќе од достоен кандидат за членство во НАТО.
XS
SM
MD
LG