Достапни линкови

Старт на кампањата за предвремените парламентарни избори


Кампањата за предвремените парламентарни избори започнува денеска . Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии.
Листите се веќе утврдени, како изгледот на гласачкото ливче. Заклучениот Избирачки список за предвремените парламентарни избори ДИК треба да го потпише, според Роковникот, на 17 април.
XS
SM
MD
LG