Достапни линкови

Твитер и натаму блокиран во Турција


Турската влада денеска не ја укина блокадата на Твитер и покрај вчерашната одлука на Уставниот суд и меѓународните притисоци. Судот вчера едногласно реши дека блокадата на оваа социјална мрежа претставува кршење на уставното право за слободно изразување и нареди итна деблокада на Твитер. Таа беше воведена на 20 минатиот месец по барање на премиерот Реџеп Таип Ердоган за да се спречи ширењето на наводите дека владата била вмешана во корупциски скaндал.
XS
SM
MD
LG