Достапни линкови

Утврден редоследот на ливчето за парламентарните избори


.
ДИК денеска со жребување го одреди редоследот на избирачкото ливче за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април. Под редниот број 1 на избирачкото ливче е СДСМ со коалициските партнери, под редниот број 2 e ДПА, тројка e коалицијата „Достоинство“, четири ДУИ, под редниот број 5 е ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, 6 – НДП, 7 – НДН, 8 коалицијата ГРОМ, 9 коалицијата За позитивна Македонија, 10 – ВМРО-НП, 11 – СДПМ, 12 ПЕТ21, 13 - ПДП и под редниот број 14 е ПЕИ. Изборната кампања за предвремените парламентарни избори започнува во сабота на 5 април.
XS
SM
MD
LG