Достапни линкови

Во Италија уапсени за поткопување на системот


Специјалните сили на италијанската полиција во провинцијата Ведето уапсиле 24 лица осомничени за тероризам и за поткопување на демократскиот ситем, како и за производство на оружје. Италијанските медиуми јавуваат дека уапсените биле дел од групата „Алијанса“ со сецесионистичка идеологија која планирала насилни акции за поттикнување на независноста на Венето. Полицијата соопшти дека групата изработила оклопно возило од 40 тони со кое имала намера да изведе напад на плоштадот Свети Марко во Венеција, најверојатно во мај, за време на изборите за европскиот парламент.
XS
SM
MD
LG