Достапни линкови

Претставничкиот дом на САД одобри нова помош за Украина


Претставничкиот дом на САД го усвои законот кој вклучува помош за Украина и санкции кон Русија за нејзината анексија на Крим. Се гласаше со 378 за и 34 против. Законот едоставен до претседателот Барак Обама да го потпише . Сенатот усвои законот, кој вклучува една милијарда долари во гаранции за заем за Украина, минатата недела. Законодавството, исто така ги дополнува санкциите на администрацијата на Обама со кои се стеснува кругот на рускиот претседател Владимир Путин и рускиот банка. Рускиот упад на Крим предизвика длабоки јаз меѓу Москва и Вашингтон. Претставничкиот дом, исто така, со големо мнозинство изгласа да се обезбедат дополнителни пари за емитувањето на Радио Слободна Европа и Гласот на Америка во источна Украина, вклучувајќи го и Крим, за да се спречи проруското емитување во оваа област.
XS
SM
MD
LG