Достапни линкови

Кримските татари бараат мировници на ОН


Лидерот на кримските татари го повика Советот за безбедност на Обединетите Нации да испрати мировни сили да Крим. Мустафа Џемилев за Гласот на Америка, по неформалниот состанок на Советот за безбедност за Крим, изјави дека санкциите воведени против Русија од Соединетите Американски Држави и Европската Унија нема да ја натераат Русија да го напушти Крим.
Според Џемилев, тоа може да доведе до крвопролевање на полуостровот.
XS
SM
MD
LG