Достапни линкови

Русија - државјанство по итна постапка


Руската Дума започна дебата за брзо давање државјанство на лица од руско говорно подрачје.

Во амандманите се наведува предлози за лица со роден руски јазик, без ралика на нивната националност, а чии претходни генерации живееле на руските територии , како руската империја и Советскиот Сојуз.

Тие ќе можат да добијат државјанство за рок од три месеца, без обврската за престој во Русија од 5 години.
XS
SM
MD
LG