Достапни линкови

Киев - разоружување на сите групации


Украинскиот парламентот денеска гласаше за разоружување на сите групи во земјата. Одлуката, доаѓа по инцидентите и престрелките со радикалните националисти кои го напуштија хотелот во Киев и се упатија кон приградска камп. Членовите на таканаречениот „Десен Сектор“ одиграа клучна улога во соборувањето на претседателот на Украина Виктор Јанукович кон крајот на февруари, но влегоа во конфликт со новата влада по убиството на еден од нивните водачи минатиот месец.
XS
SM
MD
LG