Достапни линкови

Шојбле не ја споредил Русија со нацистичка Германија


Волфганг Шојбле
Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека руското влегување на Крим било исто со нацистичката агресија во 1938 година која доведе до анексија на делови на тогашна Чехословачка во кои живееле германци. Портпаролот на Шојбле денеска се обиде да објасни дека министерот не ја споредувал денешна Русија со нацистичка Германија. Канцеларот Ангела Меркел денеска одби да ги коментира оценките на Шојбле, додавајќи дека руската анексија на Крим е единствен случај и претставува кршење на меѓународното право.
XS
SM
MD
LG