Достапни линкови

ЕУ ја повикува Турција да ги забрза реформите


Ilustracija
Европската Унија ја повика Турција да ги удвои напорите за реформи, особено по локалните избори, кои и донесоа победа на партијата на премиерот Реџеп Таип Ердоган, но и ги потенцираа политичките поделби и проблеми во земјата. Турција мора да спроведе реформи на линија со европските стандарди, особеноо во врска со владеењето на правото и гарантирањето на основните човекови права, изјави Маја Коцијанчиќ, портпарол на шефицата за надворешна политика Кетрин Ештон. Таа нагласи дека имало загрижувачки развој на настаните во последните три месеци во Турција.
XS
SM
MD
LG