Достапни линкови

Екс израелскиот премиер Олмерд осуден за корупција


Ехуд Олмерт
Судот во Тел Авив денеска го прогласи поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт за виновен за корупција. За прв пат еден израелски премиер е осуден за примање мито. Се наведува дека Олмерт земал мито во време кога бил градоначалник на Ерусалим меѓу 1993 до 2003 година. Тој стана премеир во 2006 година, но по две години мораше да ја напушти функцијата поради обвинувањата на корупција. Олмерт во 2012 година е осуден на условна казна затвор поради злоупотреба на службената позиција.
XS
SM
MD
LG