Достапни линкови

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина


Премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи
Премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи денеска во Брисел ќе разговараат со високата претставничка на Европската унија Кетрин Ештон во рамките на новата рунда на дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. На разговорите ќе учествува и потпретседателот на српската влада Александар Вучиќ. Се наведува дека главно ќе се разговара за формирање Заедница на српските општини на Косово за што двете страни досега не успеале да постигнат договор. Претходната рунда од овој дијалог се одржа на 12 февруари.
XS
SM
MD
LG