Достапни линкови

Ердоган прогласи победа на локалните избори во Турција


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја прогласува победеата на локалните избори
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган објави победа на локалните избори во земјата. Првичните резултати покажуваат дека партијата на Ердоган освоила околу 44 до 46 проценти од гласовите, а опозицијата 23 до 28 отсто. Говорејќи пред неговите приврзаници од седиштето на партијата Ердоган изјави дека ќе се справи со непријателите кои го обвинија за корупција и кои одадоа државни тајни. Тој порача дека тие ќе платат за тоа.
XS
SM
MD
LG