Достапни линкови

НАТО ги следи движењата на руските сили во Украина


Генералот Филип Бридлов
Воениот командант на НАТО, генералот Филип Бридлов вчера се врати во Европа поради недостигот на транспарентност од страна на Русија за движењето на нејзините сили на источниот дел на украинската граница.
Америкаскиот секретар за одбрана Чак Хејгел го ослободи Бридлов од сведочењето пред конгресниот комитет за тој да се врати во Европа и да се консултира со НАТО сојузниците. Портпаролот на Пентагон соопшти дека генералот ќе разговара за спрецифичните начини како да се обезбеди дополнителна сигурност на НАТО сојузницте во источна Европа.
XS
SM
MD
LG