Достапни линкови

Франција-социјалистите на Оланд поразени на локалните избори?


Францускиот претседател Франсоа Оланд
Вториот круг на локалните избори во Франција се одржа вчера. Првичните резултати покажуваат дека владејчките социјалисти на претседателот Франсоа Оланд не поминале најдобро на гласањето. Од друга страна десничарската партија Национален фронт може да ја преземе власта во десет градови низ земјата.
Но, најверојатно партијата на Оланд ќе ја задржи контролата врз градското собрание на Париз, каде нивниот кандидат Ани Хидалго ќе стане првата жена градоначалник.
XS
SM
MD
LG