Достапни линкови

Претседателските избори во Египет на 26 и 27 мај


Абдел Фатах ал Сиси
Египетската изборна комисија соопшти дека претседателските избори ќе се одржат на 26 и 27 мај. Изборите доаѓаат 10 месеци по соборувањето на демократски избраниот претседател Мухамед Морси, кој е во притвор поради неколку обвиненија, меѓу кои заговарање со странски групи против Египет.
Пензионираниот генерал Абдел Фатах ал Сиси кој ја предводеше војската во соборувањето на Морси е фаворит на изборите.
XS
SM
MD
LG