Достапни линкови

Парична компензација за жртвите на Мајдан


Семејствата на загинатите за време на анти-владините протести во Киев, ќе добијат финансиска компензација. Украинскиот парламент денеска го одобри предлогот на премиерот Арсениј Јаценјук, според кој, за секоја жртва, и за демонстранти и за полицајци, државата ќе исплати по 10 илјади долари, а сите повредени ќе примаат по околу 440 долари, почнувајки од први април.
XS
SM
MD
LG