Достапни линкови

Обама во посета на Саудијска Арабија


Американскиот претседател Барак Обама денеска е во кратка посета на Саудисјка Арабија, при што ќе има средба со саудијскиот крал Абдула. Соединетите Држави и Саудијска Арабија, во последниве неколку години имаа различни позиции за повеќе прашања, меѓу кои и справувањето со иранската нуклеарна програма, како и револуциите на Арапската пролет. Саудијска Арапија се залага и за поостра американска акција во Сирија за помош на бунтовниците кои се борат против режимот на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG