Достапни линкови

Oсуда за лансирањето балистички проектили од Северна Кореја


Членовите на Советот за безбедност на ОН ги осудија последните лансирања на балистички проектили од страна на Северна Кореја. Според Советот, тоа е повреда на резолуциите на ОН и тие ќе ги продолжат разговорите за „соодветен одговор“ на овие постапки.

Состанокот за Северна Кореја е на барање на САД. Осудата не е формална изјава од страна на 15-члениот Совет, но за забелешките во изјавата се сложиле сите учеснички. Северна Кореја пробно истрела два балистички проектили со среден домет во средата. САД ги осудија тестовите како „вознемирувачки и провокативни“.
XS
SM
MD
LG