Достапни линкови

Басеску: Русија има територијални претензии во регионот


Претседателот на Романија Трајан Басеску денеска оцени дека е можно Русија да има територијални претензии кои досегнувале до источните романски граници. Тој оцени дека Русија се однесува на непредвидлив начин и оти на анексијата на Крим, по интервенцијата во Грузија во 2008 година, не може да се гледа како на изолиран случај. Според него, Москва плаирала да го приграби и прорускиот сепаратистички дел од Молдавија.
XS
SM
MD
LG