Достапни линкови

Турција - контроли во фирми блиски до Фетулах Ѓулен


Финансиската полицијата во Истанбул спроведе контроли во фирми на корпорацијата„Кајнак холдинг“,, за која се тврди дека е поврзана со движењето на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, објави весникот „Хуриет дејли њуз“.

Во меѓувреме Високиот совет за радио и телевизија ја поништи лиценцата за национална концесија на Каналтурк, еден од неколкуте телевизиски канали блиски до Ѓулен, кој од некогашен сојузник, стана противник на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.
XS
SM
MD
LG