Достапни линкови

Зетот на Осама Бин Ладен се соочува со казна доживотен затвор


Зетот на Осама Бин Ладен, Сулејман Абу Гаит, е прогласен за виновен за подршка на терористите и за конспирација за убиство на американци. Абу Гаит беше гласноговорник на Ал Каеда и дел од нејзината пропаганда низ видео пораки по терористичките напади на11-ти септември, 2001-ва година. Тој беше уапсен во Јордан во минатата година и пренесен во Њујорк, каде што му се судеше. Откако е прогласен за виновен, се очекува да му биде изречена казна доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG