Достапни линкови

НАСА –одложено пристигнувањето на леталото Сојуз во Вселенската станица


НАСА соопшти дека дефект на моторот го одложил пристигнувањето на леталото Сојуз во Меѓународната вселенска станица до четврток. Руското летало е со екипаж од тројца астронаути, Русите Александар Сквортсов и Олег Aртемев и Американецот Стив Свансон. Леталото беше успешно лансирано во орбитата од Казахстан денеска изутрината и се очекуваше да пристигне во вселенската станица по шест часа патување.
НАСА соопшти дека пристигнување било одложено бидејќи моторот "не се активирал според планираното" и дека екипажот е во добра психичка состојба и не е во опасност.
XS
SM
MD
LG