Достапни линкови

Обама - нема да се повлечеме поради Крим


Обама
Американскиот претседател Барак Обама најави дека САД и нејзините сојузници нема да го повлечат притисокот врз Русија околу анексија на Крим. Обама рече дека САД се загрижени за концентрирањето руски војници по должината на границата на Украина.

Обама додаде дека се чини оти Русија "правење серија на пресметки", при што Кремљ го зема предвид меѓународната противставеност на руски потези на Крим. Обама ја нарече на Русија "регионална сила", која му се заканува со сила затоа што Москва е слаба.

„Доколку Русија имаше значително влијание во Украина не би требало да испрати војници таму за да ги спроведе своите политики“ рече Oбама кој, сепак, призна дека Русија има воена контрола врз Крим но повтори дека САД и сојузниците се "не го признаваат она што се случува на Крим."
XS
SM
MD
LG