Достапни линкови

Во Хаг средба Обама - Назарбаев


Американскиот претседател барак Обама, во американската амбасада во Хаг, денеска имал средба со претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев. Во заедничкото соопштение од средбата се вели дека двајцата претседатели се заложиле за неширење на нуклеарното оружје и за зајакнување на нуклеарната безбедност. Инаку, Казахстан е сојузник на Русија и член на заедничката царинска унија, но Назарбаев не гледа благонаклоно на руската анексија на Крим.
XS
SM
MD
LG