Достапни линкови

Лидерите од Г 7 ја предупредија Русија


Лидерите од групата Г 7 ја предупредија Русија дека ќе се соочи со економски санкции ако продолжи со дестабилизирање на Украина по анексирањето на Крим. Лидерите ја објавија заедничката изјава по вчерашниот состанок во Хаг. Како што е наведено, групата го осудува „илегалниот обид за анксирање на Крим, што е во спротивност со меѓународните закони“. Дополнително, лидерите најавија дека ја суспендираат соработката со Русија додека официјална Москва не одлучи да го промени својот однос.
XS
SM
MD
LG