Достапни линкови

Осудени петмина помошници на Мадоф


Бернард Мадоф
Петмина поранешни помошници на инвестицискиот менаџер Бернард Мадоф беа осудени во Њујорк денеска за инволвираност во пирамидалната измама која ја организирал нивниот шеф. Пресудата на федералниот суд следи по шестмесечниот судски процес. Воедно, станува збор за први обвиненија против инволвиртани во случајот по пресудата за Мадоф кој доби 150 годишна затворска казна. Се проценува дека измамата ги оштетила инвеститорите за 20 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG