Достапни линкови

Басеску: НАТО мора да се репозиционира


Трајан Басеску
Романскиот претседател Трајан Басеску денеска изјави дека НАТО би требало да ги репозиционира своите ресурси по руската анексија на украинскиот полуостров Крим. Тој не понуди детали за неговиот предлог. Романија е загрижена дека некои делови на соседната Молдавија каде што има население кои зборува руски би можело да бидат приспоени кон Русија како што Москва направи со Крим. Романија стана членка на НАТО во 2004 година, а три години потоа и на Европската унија.
XS
SM
MD
LG