Достапни линкови

Кери - се надевам Русија ќе соработува во врска со Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Хаг изрази надеж дека кризата на Крим криза нема да влијае врз соработка на Русија во меѓународните напори да се уништи сириското хемиско оружје.

Владата на Сирија лани се согласи да го уништи нејзининото хемиско оружје по меѓународниот притисок кој дојде по еден хемиски напад во кој загинаа стотици луѓе во регионот на Дамаск.

Договорот беше постигнат со посредство Кери и неговиот руски колега, Сергеј Лавров.
XS
SM
MD
LG