Достапни линкови

Египет - смртна казна за 529 подржувачи на Морси


Египетската телевизија јави дека судот пресудил смртна казна за 529 подржувачи на остранетиот претседател Мохамед Морси и неговото Муслманско братство.

Тие се осудени за напади на полицајци и разни други криминални дејства за време на насилните демонстрации во Август. Станува збор за случај против 545 подржувачи на Морси.

Тие можат да се жалат, а нивниот адвокат изјави дека немал ни време да ја спреми одбраната. На многу од обвинетите им се судеше во отсуство.
XS
SM
MD
LG