Достапни линкови

Каналот за дотур на нафта во Тексас и натаму затворен


Едeн од главните американски канали за превозот во Тексас е исклучен по трет ден откако околу 4.000 барели нафта се излеаа во Хјустон по судирот меѓу шлеперски брод и друг брод во саботата.
Работници се уште не го исчистиле каналот од нафта и се смета дека тоа би можело да потрае уште неколку дена. Преку овој канал се обезбедува сурова нафта за над 10 проценти од рафинериите на САД.
XS
SM
MD
LG