Достапни линкови

Делови од Крим без струја


Во делови на Крим синоќа било пријавено снемување на струја. Регионалната енергетска компанија објаснува дека се работи за технички проблеми на далноводот меѓу Украина и овој црноморски полуостров што беше анексиран од Русија, на што се противат Киев и западот. Локалните жители велат дека немало струја во неколку градови на Крим, вклучително и во делови од главниот град Симферопол. Кримскиот дистрибутер на струја, Крименерго, соопшти дека воведува рестрикции, откако на далноводот управуван од украинската национална енергетска компанија, Укренерго, се појавиле технички проблеми и е исклучен поради поправки. Од Укренерго нема информации за случајот. Најголемиот дел од струјата на Крим, како и храната и водата, се обезбедуваат од Украина. Про-рускиот лидер на Крим, Рустам Темиргалијев го обвини Киев за тоа што немаат струја, според него, со тоа се „уценува “ Москва.
XS
SM
MD
LG