Достапни линкови

Русија може да крене и на Трансдњестар


Генерал Филип Бридлов, врховен командант на НАТО за Европа предупреди дека Русија има распоредено голема воена сила на границите на Украина и дека тоа би можело да претставува закана за молдавскиот сепаратистички регион Трансдњестар.

Американскиот генерал Бридлов вели дека „Русија многу повеќе глуми противник од партнер со НАТО“. Тој додаде дека Русија сега има „многу, многу голема и многу, многу подготвена“ воена сила распоредена на источната граница на Украина, која е апсолутно подготвена да крене на Трансдњестар, ако Кремљ се одлучи да го стори тоа.
XS
SM
MD
LG