Достапни линкови

Руските сили упаднаа во украинската воена база во Белбек


Украинската воздухопловна база во градот Новофедоривка во западен Крим.
Руските сили упаднаа во украинската воена база во Крим, откако про-руски демонстранти претходно влегоа во друга база на полуостровот. Оклопно возило ја проби портата на базата во Белбек во близина на Севастопол, а беше забележано возило на брза помош кое со голема брзина возеше низ базата. Очевидци велат дека од базата биле слушнати истрели од огнено оружје.

Околу 200 про-руски демонстранти претходно упаднаа во украинската воздухопловна база во градот Новофедоривка во западен Крим. Дописниците од местото на настанот јавуваат дека демонстрантите кои извикувале „Русија! Русија!“, упаднале во базата и почнале да кршат прозорци. Украинскиот воен персонал се барикадирал во зградите и фрла димни бомби врз демонстрантите од покривите на објектите.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека заклучно со 21 март руското државно знаме е подигнато на 147 украински воени објекти во Крим. Руските морнарички знамиња се поставени на 54 украински воени бродови, вклучувајќи ја и единствената украинска подморница „Запорижиа“.

Околу 5 илјади луѓе во меѓувреме се собраа на про-руски протест во градот Доњецк во источна Украина. Многумина од демонстрантите извикуваат слогани во поддршка на референдум за отцепување од Украина.
XS
SM
MD
LG