Достапни линкови

Убиен шефот на Бирото на Радио Слободна Европа во Багдад


Мохамед Бдави Овади.
Главниот шеф на Бирото на Радио Слободна Европа во Багдад - Радио Слободен Ирак, Мохамед Бдави Овади е убиен на контролен пункт, додека ја извршувал својата работа.
Престрелката се случила денеска во областа Карада, во близина на претседателската палата. Човекот кој го застрелал е идентификуван како член на воената стража. Истрагата е во тек.
Раководството на РСЕ изрази шокираност и големо жалење за оваа трагична бесмислена загуба на животот на Овади.
XS
SM
MD
LG