Достапни линкови

Северна Кореја истрела уште ракети


Северна Кореја денеска истрела 30 ракети со краток домет во морето во близина на источниот дел на Корејскиот полуостров, јавува јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Според агенцијата, проектилите летале околу 60 километри пред да паднат во морето.

Пред шест дена, Северна Кореја истрела 25 ракети со краток домет во морето во близина на нејзиниот источен брег. Јужна Кореја верува дека потегот на Северна Кореја е „вооружен протест“ против заедничките воени вежби на Јужна Кореја и САД кои се одвиваат во моментов. Северна Кореја ги осуди заеднички воени вежби и ги оцени како подготовка за војната, додека Сеул и Вашингтон велат дека тоа се нивни редовни годишни вежби.
XS
SM
MD
LG