Достапни линкови

Кина со 2,5 милиони евра поддршка за Македонија


Средба на Вицепремиерот Фатмир Бесими со амбасадорот на Кина во Скопје Цуи Живеи
Амбасадорот на Кина во Скопје Цуи Живеи на средбата со вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими потпиша меморандум со кој Кина ќе и додели на Македонија 2,5 милиони евра во знак на поддршка и одбележување на пријателската соработка, е наведено во соопштението од кабинетот на Бесими. Во продолжение се вели дека во проектната соработка која стартувала во 2007 година потпишани се договори во вредност од 13,4 милиони евра наменети за изградба на училишта, здравствена инфраструктура, набавка на училишни автобуси и друго.
XS
SM
MD
LG