Достапни линкови

Штајнмаер утре во Украина


Франк Валтер Штајнмаер
Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер утре ќе престојува во Украина на разговори за кризата околу руската анексија на Крим. Тој во Киев ќе разговара со украинскиот премиер Арсениј Јацењук и со привремениот претседател Олександар Турчинов, по што ќе отпатува за Доњецк. Германија деновие го откажа воениот договор со Русија во вредност од 100 милиони евра како одговор на руската интервенција во Украина.
XS
SM
MD
LG