Достапни линкови

Медведев: Украина и должи на Русија 16 милијарди долари


Рускиот премиер Дмитри Медведев изјави дека Украина и должи на Русија 16 милијарди долари. Тој на средбата со претседателот Владимир Путин рече дека Киев би требало да врати 11 милијарди долари, бидејќи договорот со кој Русија и продава поевтин гас на Украина во замена за наемот за руската база во Севастопол на Крим би требало да смени. Рускиот Совет на федерацијата, односно горниот дом на парламентот во го одобри договорот за анектирање на Крим. Вчера тоа едногласно го направи и долниот дом, Думата.
XS
SM
MD
LG